کارگو چیست؟

به روش حمل بار که در آن یک کالا یا چندین کالا توسط یک شرکت حمل بار به وسیله هواپیما های غیر مسافربری به نقاط مختلف جهان انتقال می یابد کارگو (cargo) می گویند. بیش تر افرادی در حوزه ی صادرات و واردات کالا فعالیت می کنند از کارگو  برای انتقال کالا هایی که دارای حساسیت و حجم بالا هستند استفاده می کنند همچنین بیش تر از این روش در صادرات و واردات بین کشور هایی استفاده می کنند که مرز زمینی ندارد

امروزه شرکت های زیادی در زمینه کارگو فعالیت دارند که یکی از بهترین و با سابقه ترین شرکت ها در این زمینه شرکت آسان تجارت است که با 10 سال سابقه در این زمینه یکی از شرکت های خوش نام در زمینه واردات و صادرات کالا به وسیله روش ها هوایی است در این مقاله به بررسی کارگو در ایران خواهیم پرداخت.

چه عواملی بر هزینه های کارگو تاثیر گذار است؟

در این قسمت از این مقاله به بررسی عواملی که بر هزینه های کارگو تاثیر گذار است، خواهیم پرداخت.

چه عواملی بر هزینه های کارگو تاثیر گذار است؟

ابعاد کالا

یکی از عوامل تاثیر گذار بر هزینه های کارگو ابعاد کالا است و به طور کلی اگر ابعاد کالا بزرگتر باشد هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود همچنین اگر ابعاد و وزن کالا ی شما هم زیاد بیش تری هزینه ی کارگو دو برابر می شود.

بیشتر بخوانید: ارزش CIF (سیف) در گمرک چیست؟

وزن کالا

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه ی کارگو وزن کالای انتقالی است هر چقدر وزن یک کالا بیش تر باشد طبیعتا هزینه ی آن هم بالا می رود و هر چقدر وزن کالای شما کم تر باشد هزینه ی ان هم کم می شود.

فاصله مبدا تا مقصد

یکی دیگر از عواملی که بر هزینه ی کارگو تاثیر گذار است فاصله مبدا تا مقصد است اگر این فاصله بیش تر باشد هزینه ی کارگو نیز بیش تر خواهد و اگر فاضله ی بین مبدا تا مقصد کم باشد هزینه ی کارگو نیز کم خواهد بود.

نکته: یک نقطه مهم در محاسبه مبدا تا مقصد وجود دارد این است فاضله زمینی دو کشور با فاضله هوایی دو کشور با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال کالایی که از چین به کشور ایران نوسط کارگو صادر می شود ابتدا به کشور  امارات متحده عربی رفته و بعد از آن به کشور ایران انتقال می یابد.

نوع و جنس کالا

نوع و جنس کالای صادراتی یا وارداتی شما بر هزینه های کارگو تاثیر بسیار زیادی  دارد به عنوان مثال اگر کالا ی شما شکننده باشد و برای انتقال آن نیاز به حساسیت بالایی وجود داشته باشد هزینه کارگو آن نیز بیش تر خواهد بود.

قوانین کشور های صادر و وارد کننده

قوانین کشور های صادر کننده و وارد کننده یکی دیگر از عواملی است بر قیمت کارگو تاثیر می گذارد به عنوان مثال در برخی از کشور ها، بعضی از کالا ها دارای تعرفه های سنگین گمرکی هستند یا برای آن کالا دولت مالیاتی در نظر گرفته است.

شرکتی که کارگو را به آن می سپارید

شرکت هایی که خدمات کارگو را ارائه می کنند دارای قیمت های مشخصی هستند ولی بعضی از شرکت ها به دلیل سابقه طولانی، اعتبار و کیفیت خدمات هزینه ی بیش تری نسبت به بقیه شرکت ها دریافت می کنند.

کالا های مجاز با قانون کشور ها

برخی از کالا مانند لباس، پوشاک، موبایل، تلوزیون، ماشین آلات و … کارگو آن ها به ایران مجاز هستند و این کالا ها را می توان به وسیله کارگو به تمام کشور ها انتقال داد اما برخی از کالا ها مانند: اسلحه، مواد مخدر و مشروبات الکلی در بسیاری از کشور ها مجاز نیست و کارگو آن ها به بیش تر کشر های دنیا ممنوع است.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید برخی از دارو ها و اقلام بهداشتی در برخی از کشور ها ممنوع است به همین دلیل انتقال آن ها نیز به این کشور ها به طور کلی ممنوع است.

بیشتر بخوانید: آیا واردات پوشاک ممنوع است؟

گام به گام انجام کارگو کالا

گام به گام انجام کارگو کالا

اگر قصد کارگوی کالای خود از کشوری به کشور دیگر را دارید ابتدا باید به سراغ یک شرکت ارائه دهنده خدمات کارگو مانند شرکت آسان تجارت بروید و بعد از بستن قرار داد با شرکت، مدارک مورد نیاز آن ها را تهیه کنید و مشخصات کالا را به این شرکت تحویل بدهید و سپس اجناس را برای این شرکت ارسال کنید

بعد از این که کالا به شرکت ارائه کننده خدمات کارگو تحویل دادید تشریفات اداری کارگو آغاز می شود و کالای شما از طریق مسیر هوایی و هواپیما های غیر تجاری  به مقصد می رسد همچنین اگر در طول مسیر برای کالای شما اتفاقی بیوفتد شرکت ارائه دهننده خدمات کارگو مسئولیت آن را بر عهده می گیرد.

بعد از این که کالا به مقصد رسید توسط شرکت به گمرک انتقال داده می شود و بعد از تحویل دیگر شرکت هیچ مسئولیتی در قبال کالا ها شما ندارد زیرا کالا ها در اختیار گمرک قرار گرفته است و مسئولیت کالا ی شما در اختیار گمرک خواهد بود.

و شما بعد از این کالاش ما به گمرک تحویل داده شد مراحل و تشریفات ترخیص کالا از گمرک را خواهید رفت.

خدمات کارگو شرکت آسان تجارت

اگر شما قصد کارگوی کالا های خود را به کشور های دیگر را دارید یا می خواهید کالا های خود را به روش کارگو به کشور ایران وارد کنید می توانید با مشاوران ما و شماره های درج شده در سایت در شرکت آسان تجارت تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

خدمات ما چگونه ارزیابی میکنید؟
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *