راهنما واردات از چین بدون گمرک و کارت بازرگانی

ممکن است تا به حال کلمه ی کارت بازرگانی به گوشتان خورده باشد اما معنی آن را ندانید و فکر کنید کارت بازرگانی یعنی چه؟!

طبق قوانین گمرک با استفاده از آن برای تجارت در زمینه ی واردات و صادرات می توان اقدام کرد.

کارت بازرگانی مجورزی اس که اجازه می دهد تا شخص حقوقی و حقیقی بااستفاده از آن بتوانند تجارت های بیرون از مرز کشور، ترخیص کردن کالا از منطقه آزاد، ثبت سفارش ها و… را انجام دهند.

واردات از چین بدون کارت بازرگانی

وجود این کارت باعث شده تا همه ی تاجران اجازه ی واردات از چین را نداشته باشند. کارت بازرگانی توسط اتاق بازرگان و صنایع و معادن در سرتاسر کشور برای کسانی که تقاضای کارت بازرگانی کرده اند و شرایط لازم را دارند صادر می شود.

یکی از شرایط لازم برای اخذ کارت بازرگانی بازرگانان دفتر، شرکت و یا موسسه خود را ثبت کرده باشند.

کارت بازرگانی ممکن است حقیقی ویا حقوقی باشد.

کارت بازرگانی شخص حقیقی برای کسانی است که خودشان به صورت فردی در زمینه واردات و صادرات میخواهند فعالیت کنند اما هنگامی که یک شخص بخواهد به عنوان نماینده ی یک موسسه و یا شرکت کار واردات و صادرات انجام بدهد باید کارت بازرگانی شخص حقوقی دریافت کند که دریافت کارت بازرگانی حقوقی از حقیقی سخت تر است ولی در کاربرد هیچ تفاوتی ندارند.

کارت بازرگانی انواع مختلفی مانند: کارت بازرگانی تجاری، کارت بازرگانی صنعتی(تولیدی)، کارت بازرگانی موردی و کارت بازرگانی خدماتی دارد.

 • کارت بازرگانی تجاری: توسط کارت بازرگانی تجارت تاجران ( چه شخص حقیقی باشد چه حقوقی) اجازه ی صادرات و واردات را کسب می کنند.
 • کارت بازرگانی موردی: این کارت بازرگانی مجوز صادرات و واردات برای اشخاص حقیقی و حقوقی برای یک بار می باشد و همانطور که از اسمش پیداست برای ترخیص کردن هر کالا یک کارت بازرگانی موردی جداگانه نیاز است. این کارت بازرگانی به درد کسانی می خورد که فقط یک بار قصد ترخیص کردن کالای خود را دارند می خورد.
 • کارت بازرگانی خدماتی: کارت بازرگانی خدماتی مجوز فعالیت فرد را فقط در زمینه ی فعالیت خود به او می دهد و در صورتی می تواند کالا وارد یا خارج کند که کالا در زمنینه ی فعالیتش باشد.این کارت بازرگانی فقط برای اشخاص حقوقی که فعالیت آن ها در زمینه خدماتی است داده می شود.
 • کارت بازرگانی صنعتی یا همان تولیدی: این نوع کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی صادر می شود که فعالیت آن ها در زمینه صنعت و تولید باشد. این کارت مجوز وارد و صادر کردن تجهیزات و مواد اولیه می باشد که برای تولید نیاز دارند.

واردات از چین بدون کارت بازرگانی

کاربرد کارت بازرگانی

 • واردات کالا از مناطق آزاد
 • صادرات تمام کالاهای بازرگانی مجاز
 • ارتباط گرفتن با تاجرهای خارجی
 • عضو اتاق بازرگانی شدن
 • شرکت در تمامی نمایشگاه های خارجی و داخلی
 • رد و بدل کردن اطلاعات تجاری در سطح بین المللی
 • ترخیص کالا
 • ثبت کردن سفارشات

مزایای کارت بازرگانی

 • عضو بودن در اتاق بازرگانی
 • اگر شخص حقیقی دارای کارت بازرگانی باشد جزو تاجران محسوب می شود و از امتیازات خاصی بهره مند می شود که دیگر افراد عادی نمی توانند داشته باشند.
 • افرادی که دارای کارت بازرگانی هستند مجوز واردات به داخل کشور از کشور های خارجی را دارند به عنوان مثال افرادی که دارای کارت بازرگانی می باشند و به عنوان تاجر شناخته می شوند راحت تر از بقیه به کشور های خارجی سفر می کنند.
 • امکان ثبت کردن علامت های تجاری لاتین

واردات از چین بدون کارت بازرگانی

معایب کارت بازرگانی

 • استفاده از این کارت برای کسانی که آشنایی کامل با نحوه صحیح استفاده از آن را نمی ‌دانند عیب های به دنبال دارد و می تواند باعث سو استفاده در بازار اقتصاد ملی شود.
 • افرادی که دارای کارت بازرگانی می‌ باشند شامل قوانین مالیات بر کالای وارده و مالیات بر ارزش افزوده می شوند باید در سایت های عضو شوند و مالیات بپردازند.
 • تمامی مسئولیت کارت بازرگانی بر عهده ی دارنده ی کارت می باشد و حتی اگر کارت را به شخص دیگر دهد و یا حتی اگر شرایط درستی درباره ی شرایط و ضوابط نگهداری از کارت بازرگانی را ندانند.
 • صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات کالا را به سیستم بانکی داخل کشور بازگرداند به همین دلیل برخی افرادی که تمایل به این کار ندارند با کارت بازرگانی دیگران اظهار صادرات کرده و تعهدات را برای شخص دارنده کارت بازرگانی ایجاده کرده و مبلغ کمی به وی می پردازند.
 • واردات کالا از کشور های دیگر شامل مالیات می شود که در این مورد نیز افرادی که مخالف پرداخت مالیات می باشند برای نپرداختن مالیات از کارت بازرگانی دیگران استفاده می کنند. اصولا مالیات مربوط به واردات از توان دارنده کارت خارج است.

این معایب باعث شده اند تا افراد زیادی در این چرخه دچار مشکلات، تعهدات و بدهی های بسیار شده اند. ممکن است به این موضوع بیاندیشید با توجه به معایب کارت بازرگانی ممکن است بدون کارت بازرگانی کالا وارد کرد؟

آیا واردات کالا از چین بدون کارت بازرگانی ممکن است؟

تمامی افراد در حوزه واردات و صادرات به کارت بازرگانی نیاز دارند و همه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند به واردات و صادرات کالاهایی که دولت مجاز کرده است بپردازند و بعد از یک سال باید کارت خود را تمدید کنند.

بهتر است بدانید راه دیگری بجز کارت بازرگانی نیز برای واردات کالا وجود دارد بهترین راه برای این کار استفاده از کارت بازرگانی شرکت های ترخیص کار گمرک  می باشد که می توان از طریق آن ها کار واردات و صادرات کالا انجام داد.

این روش بهترین روش برای افرادی می باشد که برای اولین بار در این زمینه قدم گذاشته اند.

اگر از طریق ترخیص کار گمرک واردات و صادرات کنید تمامی کالاها به نام دارنده ی کارت بازرگانی ثبت شده و عوارض و مالیات ها بر عهده ی وی می باشد.

واردات از چین بدون کارت بازرگانی

شرایط واردات از چین بدون کارت بازرگانی

وزارت صنعت و معدن شرایطی را اعلام کرده که در صورت رعایت آنها می توان بدون کارت بازرگانی از چین کالا وارد کرد. بخشنامه ارائه شده  دارای چهار بند می باشد که عبارتند از:

 1. برای وارد کردن کالای های همچون تجهیزات، ماشین آلات، قطعات و اجزا مورد نیاز برای واحد های تولیدی فاقد کارت بازرگانی فقط برای یک بار و برای مدت ۶ماه مجاز است و در صورت لزوم و داشتن شرایط امکان پذیر می باشد و مانعی ندارد.
 2. افرادی که دارای پروانه بهره برداری، جواز پیشرفت قابل قبول، جواز تاسیس چاپخانه، پروانه کسب صنفی ویژه واحد های تولیدی و معادن با رعایت شروط می توانند بدون کارت بازرگانی واردات انجام دهند.
 3. مواد اولیه ی واحد های تولیدی درصورتی که نیاز به تکرار داشته باشد شامل بند اول نمی باشد و بهتر است کارت بازرگانی تهیه کنند.
 4. قبل از صادر کردن مجوز موردی سازمان های استانی باید از نداشتن سابقه کارت بازرگانی دائم و مورد مطمئن شود چرا که صادر کردن چندین مجوز موردی مجاز نیست .

برای اطلاعات بیشتر به بخش درباره ما و برای ارتباط با ما به بخش تماس مراجعه کنید .

با تشکر بازرگانی آسان تجارت .

خدمات ما چگونه ارزیابی میکنید؟
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اطلاع میرساند این مجموعه به غیر از دفتر مرکزی تهران هیچ گونه شعبه یا نمایندگی در سایر شهر های ایران ندارد

X