چرا واردات عطر ممنوع شد؟

با افزایش نرخ ارز در طی دو سال گذشته، واردات بسیاری از کالا ها به داخل کشور با توجه به محدودیت منابع ارزی ممنوع شد. بیشتر این کالا ها جزء کالا هایی هستند که مشابه داخلی دارند اما در بین این کالا برخی کالا های غیر مشابه را نیز ممنوع اعلام شده است که عطریات را هم شامل می شود به طوریکه 90 درصد عطر موجود در بازار ایران توسط واردات تامین می شد و حالا قیمت این کالا با ممنوعیت واردات  افزایش زیادی یافته است. به طوریکه قیمت عطر های اصل موجود در بازار که بیشتر به صورت قاچاق است به بالای 3 الی 4 میلیون می رسد و قیمت عطر های فیک در ایران به زیر 1 میلیون رسیده است.

محمدرضا بحرانی ناییب رییس انجمن فرآورده های آرایشی، بهداشتی و عطریات ایران با اشاره به ممنوعیت واردات محصولات آرایشی و بهداشتی از سال گذشته گفت: بیشتر از یک سال است که دویست کانتینر اقلام آرایشی بهداشتی در گمرک های ایران  دپو شده است و با وجود اینکه سفارش  قبل از ممنوعیت واردات انجام شده و پول آن ها هم از طرف بازرگانان پرداخت شده است اما اقدامی برای آزاد سازی محصولات انجام نمی گیرد. وی افزود متوسط هر یک از این کانتینر ها  حدودا 500 هزار دلار است که تا کنون نصف عمر این محصولات به هدر رفته است.

الویت خرید عطر برای مردم

هر روز کالا های بیشتری وارد فهرست دولت برای منع ورود به کشور می شود که باعث افزایش روز افزون قیمت آن کالا شده و باعث خط خوردن آن کالا از فهرست الویت های خرید مردم می شود. ایران جزء کشور هایی هست که مصرف عطر در آن زیاد است اما کسانی که بتوانند از عطر اصل استفاده کنند بسیار کم است زیرا با قیمت بسیار گران عطر های اصل خارجی و برند های نامدار جهانی  که با گرانی ارز هر روز برای ما گران تر می شود بیشتر مردم توان خرید عطر اصل را ندارند به خرید عطر های فیک و تقلبی روی بیاورند.

بازار فیک ها

عطر های فیک تا حدودی رایحه خوب برند های مطرح را دارند ولی کیفیت و ماندگاری این عطر ها بسیار کم تر عطر های اورجینال است با این حال خوشبو بودن برای بسیاری از مردم با هر توان مالی اهمیت دارد که به خرید عطر های فیک روی می آورند همچنین با موانع و محدودیت های موجود برای تولید کنندگان داخلی باعث شده بازار مناسبی برای محصولات بی کیفیت خارجی که به صورت قاچاق وارد ایران می شود فراهم شود.

چه زمانی واردات عطر آزاد می شود؟

کالای آرایشی، بهداشتی و عطریات به ارزش 3.5 میلیون دلار در گمرک های ایران دپو شده است که نیاز به اختصاص دادن ارز به آن را ندارد زیرا این کالا به دلیل نداشتن مشابه داخلی در سال 98 ثبت سفارش شده و مجوز واردات را دارند ولی دو سال است که در گمرک معطل شده و بانک مرکزی مجوز ثبت آماری به آن ها نداده است. به تازگی با دستور رییس جمهور ترخیص این کالا ها تسریع می شود و حجم زیادی کالای با کیفیت وارد بازار خواهد شد و قیمت ها کاهش می یابد. اما واردات لوازم آرایشی جدید تا زمانی که ارز کشور تامین نشود آزاد نخواهد شد.

در مقاله به بررسی دلایل ممنوعیت واردات عطر به ایران پرداختیم نظرات خودتان را در مورد آزاد سازی واردات عطر به ایران برای ما کامنت کنید.

خدمات ما چگونه ارزیابی میکنید؟
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *