حقوق ورودی چیست؟

حقوق ورودی چیست؟

حقوق ورودی به عوارضی که صاحب کالا در هنگام ورود به گمرک به سازمان گمرک پرداخت می کند حقوق ورودی می گویند در تعریف دیگر صاحب کالا باید درصدی از ارزش کالا های وارداتی خود را به عنوان حقوق ورودی به سازمان گمرک پرداخت کند.

حقوق ورودی نوعی در آمد برای دولت محسوب می شود که با توجه به سیاست های هر کشور با یکدیگر متفاوت است برای مثال در ایران به دلیل حمایت از تولید داخلی، از کالا هایی که مشابه داخلی دارند حقوق ورودی بیش تری دریافت می شود و کالا هایی که در ایران مشابه داخلی ندارند از آن ها حقوق گمرکی کم تری دریافت می شود.

حقوق ورودی شامل چند است؟

حقوق ورودی در بند 1 قانون گمرکی به دو بخش تقسیم می شود:

  • حقوق ورودی: این مبلغ برای همه ی کالا ها 4 درصد است و وسط مجلس معین می شود
  • سود بازرگانی: مبلغ سود بازرگانی برای کالا متغییر است و با یکدیگر متفاوت است و توسط دولت وضع می شود.

نحوه ی محاسبه ی حقوق ورودی

نحوه ی محاسبه ی حقوق گمرکی

قبل از گفتن نحوه ی محاسبه ی حقوق ورودی کالا ابتدا توضیحی مختصری در مورد سیف(CIF) می دهیم و سپس فرمول را می گوییم.

سیف (CIF) چیست؟  CIFمخفف عبارت Cost Insurance Freight و مخفف حمل و نقل و هزینه حمل و نقل است. البته در برخی موارد به آن  C&F نیز می گویند. این روش بسیار راحت است و در صنعت حمل و نقل بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

اما چرا از چنین واژه ای استفاده می شود؟ برای درک بهتر مفاهیم CIF، درک این نکته ضروری است که تحویل کالا از فروشنده به خریدار هزینه های زیادی را شامل می شود که یکی از طرفین باید آن را بر عهده بگیرد و هزینه آن را بپردازد. به منظور تعیین اینکه کدام یک از دو طرف موظف به پرداخت این مبالغ است، امروزه روش هایی پیشنهاد شده است که مسئولیت هریک از دو طرف را در قبال هزینه ها مشخص می کند.

فرمول محاسبه ی حقوق ورودی = ارزش کالا(CIF)  + هزینه بیمه + هزینه حمل

برای به دست آوردن حقوق ورودی باید، ابتدا ارزش کالا را از روی فاکتور خرید آن که در اظهارنامه وجود دارد در نرخ رسمی ارز ضرب شود تا ارزش ریالی آن به دست بیاید و همچنین هزینه ی بیمه نیز در اظهارنامه ثبت می شود.

گمرک علاوه بر عوارض گمرکی، مسئول جمع آوری وجوه مورد نیاز دولت برای واردات نهایی کالا است با احتساب مالیات و عوارض هلال احمر آن را به حقوق ورودی اضافه می کنند.

روش اخذ حقوق ورودی

روش اخذ حقوق ورودی

در مشخص کردن روش های اخذ حقوق ورودی از سه روش استفاده می کنند:

  • روش ارزشی: حقوق ورودی مستقیما به ارزش کالا مربوط است به صورتی که نرخ تعرفه در ارزش گمرکی کالا ضرب می شود و حقوق گمرکی قابل وصول است.
  • روش ویژه، معین، خاص: حقوق ورودی مستقیما به کمیت و مقدار کالا مربوط است.
  • روش مرکب و ترکیبی: از هر دو روش بالا استفاده می کند و هر کدام که مبلغ بیش تری را برای دریافت محاسبه کرد حقوق ورودی دریافت می شود.

جمع بندی آخر

در این مطلب به طور کامل در مورد حقوق ورودی صحبت کردیم. چنانچه در ایم مورد سوالی دارید می توانید با مشاوران ما در شرکت آسان تجارت

تماس بگیرید.

 

 

خدمات ما چگونه ارزیابی میکنید؟
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اطلاع میرساند این مجموعه به غیر از دفتر مرکزی تهران هیچ گونه شعبه یا نمایندگی در سایر شهر های ایران ندارد

X